۱۵ خرداد، ۱۳۸۹

تحلیل و بررسی حمله ارتش اسرائیل به کشتی حاوی کمکهای انسانی – گویا روشن

اسرائیل بار دیگر اثبات کرد که تابع هیچ یک از قوانین بین المللی نیست. کسی انتظار چنین فاجعه ای را نداشت. هرچند اسرائیل گوشزد کرده بود که در صورت ورود کشتیها، به شدت با آن برخورد خواهد کرداما کسی تخمین نمیزد این برخورد اینچنین شدید باشد و اسرائیل تمام قوانین ناتو و ژنو را پایمال کند.•عملیات غیر قانونی در آبهای بین المملی • شلیک به افراد غیر مسلح • مصادره کردن اموال قانونی(دستبرد مانند دزدهای دریایی) • حمله به خبرنگاران و وارد کردن خسارات چند میلیون دلاری به دستگاههای UP-Link اتوموبیلهای پخش زنده. قتل افراد بیگناه
من یک تحلیلگر هستم و کار من پژوهش و بررسی است. با زیر پا گذاشتن عواطف خود میبایست واقعیتها را نیز بنویسم. به این دلیل پس از نوشتن افکار انسانی خود به بررسی مسائل پشت پرده می پردازم. پس از سفر سال 2008 آقای احمدی نژاد به ترکیه که به تجمع مردم در خیابانها و مسدود شدن تمام راه های استانبول انجامید، مشاوران کاخ سفید متوجه شدند که آقای احمدی نژاد در نظر مردم خاورمیانه تبدیل به نجات دهنده ای بزرگ و قهرمان شده است. البته این بسیار طبیعی بود. زیرا مردم ایران تا چه اندازه از پیامدهای دشمنی باغرب . اسرائیل و امریکا خسته شده باشند . مردم مذهبی ترکیه نیز که جمعیت بیشتری از لیبرال ها تشکیل میدهند. تشنه آن هستند اما این،مانع بزرگی برای منافع امریکا و متفقین آن تشکیل میداد. پس باید نمادی دیگر جایگزین آقای احمدی نژاد میشد. اما چه کسی؟ در مدت کوتاهی خون مورد نیاز پیدا شد! آقایان بشار اسد، ملک عبدالله بن عبدالعزیز و حسنی مبارک گزینه های خوبی نبودند و آقای اردوغان که دارای گذشته ای اسلامی نیز بود بهترین انتخاب برای آنان بود. یک کشور هم پیمان و عضو ناتو بسیار بهتر از دشمنان، همچنین ترکیه به علت سنی مذهب بودنش برای بسیاری از کشورهای عربی سریعتر قابل قبول میشد. بسیار سریع دست به کار شدند و ورود آقای اردوغان را به عرصه تبلیغات اسلامی را به سه بخش تقسیم کردند.
1- سیاسی 2- فرهنگی 3- انسانی و تبلیغاتی
بخش سیاسی

الف- قدم اول خروج آقای اردوغان از فرم اقتصاد جهانی و انتقادش از آقای شیمون پرز نخست وزیر اسرائیل برای حقوق مردم فلسطین معروف به واکنش( one minut )
اکثر مردم ترکیه سالها منتظر چنین واکنشی از یک مقام دولتی خود بودند. بعد از این موضوع آقای اردوغان محبوبیت خاصی در میان عربهای خاورمیانه و رأی دهندگانش پیدا کرد.
ب- دفاع از حق انرژی اتمی ایران در همایش هایی که مخاطبان آن مسلمانان باشند و یا دارای اهمیت خاصی برای ترکیه نباشد.
پ- سفرهای خاورمیانه و قرارداد ورود بدون ویزا و پاسپورت بین سوریه و ترکیه.
ت- سفرهای امریکای لاتین برای ورود به قلمروی ایران که البته با شکست مواجه شد.
ث- ترکیه که یکی از ضعیفترین سیاستهای خارجی را اجرا میکرد، با عصای جادویی امریکا به میانجگر اسرائیل و فلسطین تبدیل شد و با کمال تعجب شاهد آن هستیم که میانجگری مسئله اتمی ایران با غرب را نیز بهده گرفته است.
بخش فرهنگیالف- صادرات سریالهای تلویزیونی خود همچون گوموش، منکشه و خلیل و سریال سیاسی "کورتلار وادیسی" به کشورهای عربی. ممکن است فکر کنید مهم نیست اما این کار منجر به انقلاب فرهنگی بزرگی در کشورهای عربی شد و ترکیه که تا چند سال پیش از آن به عنوان مزدور اسرائیل یاد میکردند به بهترین نمونه برای مردم کشورهای عربی تبدیل شد.
ب- تولید سریالهای ضد اسرائیلی در شبکه تلویزیونی دولتیTRT.
پ- تأسیس TRT ARABCA.
بخش انسانی و تبلیغاتیاما اینبار میبایست کاری انجام دهد که شکهای کشورهای اسلامی را کاملا خنثی کند.
الف- قدم اول فرستادن آمبولانسها و کامیونهای حاوی دارو، مواد غذایی و دیگر کمکهای انسانی به فلسطین از طریق مرز مصر بود و با آوردن بسیاری از اروپایی هایی که مدافع حقوق بشر بودند این را به گوش تمام جهانیان رساند. در عین حال با هرج و مرجی که در مرز مصر و فلسطین بوجود آورد نقش مدیریت کشورهای عربی را که سالهاست در دست مصر است را ضعیف کرد.
ب- قدم دوم باید بسیار قویتر و جنجالی تر باشد. آن هم عملیات کشتی مارمارای آبی Mavi Marmara.
این عملیات که مانند کاروان اول توسط مذهبی ترین انجمن خیریه ترکیه IHH که کارکنان آن دارای سابقه ای جالب مانند همکاری فرهنگی با حزب حماس، حزب الله لبنان و برگذاری همایشها و کنفرانسهای زد اسرائیلی در ترکیه هستند انجام می شود. با اطمینان کامل از آنکه اسرائیل به آن اجازه نخواهد داد و با همراهی آژانسهای خبری بزرگ ترکیه مانند CHA و DHA و دستگاه های UP-Link به راه افتادند.
هدف انجمن IHH این بود که به گوش جهان برساند اسرائیل هیچ کدام از قوانین بین المملی را قبول ندارد و آبهای فلسطین را به شکل غیر قانونی محاصره کرده است. بی خبر از اینکه آقای اردوغان، هم پیمان خود را به خوبی میشناسد و با استفاده از آنان میخواهد به هدفهای از قبل تعیین شده خود برسد. اما من با اطمینان کامل میتوانم بگویم که سازمان IHH به علت به همراه داشتن اشخاص اروپایی و خبرنگاران انتظار چنین واکنشی را نداشت و تنها فکر میکرد که به آنها اجازه ی ورود داده نخواهد شد. جالب این است که آقای اردوغان انجمنی را انتخاب نکرد که به فرقه اسلامی خود نزدیک باشد. او از این انجمن اسلامی استفاده کرد تا بتواند به راحتی قربانی کند.
دیگر به جای عکسهای  خامنه ای و احمدی نژاد عکسهای اردوغان در فلسطین به فروش میرسد و به جای احمدی نژاد، عربهای منطقه، با بی صبری منتظر سخنرانی اردوغان هستند و قدرت ایران در فلسطین تا حد زیادی به طور موقت خنثی شد.
در نتیجه یک پاس جالب از کاخ سفید به اردوغان و گلی زیبا به دروازه ایران. زیرا آقای احمدی نژاد به دلیل پا فشاریهایش و گوش ندادن به تذکرات مشاورانش که تا قبلاز وی به بهترین شکل سیاست خارجی ایران را راه میبردند، هنوز هم از گلی که خورده است خبر ندارد.

هیچ نظری موجود نیست: