۲۳ فروردین، ۱۳۸۹

مصرف داروهای تقلبی در جهان - گویا روشن

امروزه فروش داروهای تقلبی در بازارهای جهان در سطح گسترده ای میباشد و استفاده از داروها عوارض بسیارخطرناكی بروی سلامتی افراد جامعه گذاشته است.این داروها نه تنها ماده مؤثر دارویی ندارند بلکه به دلیل استفاده از ترکیبات نامعلوم شیمیایی بسیار خطرناک نیز میباشند. کشورهای اروپایی بر این باورند که داروهای تقلبی شامل داروهای آرایشی و بهداشتی جنسی و مسکن میباشد و از نظر بسته بندی با داروهای استاندارد تفاوت بسیاری دارند.

اما من بر این باور نیستم ، زیرا در این باره خود تحقیق کرده واز نزدیک شاهد داروهای وارداتی تقلبی مانند داروهای اصلی دارای برچسبها و مشخصات حاوی آن هستند با کپی کردن جلد و بروشور، کاملا مشابه داروهای اصلی تهیه شده اند که دقت و توجه به مشخصات برچسب و شماره وزارت بهداشت گامی مؤثر نیست.

اگرچه این داروها تقلبی در بازارهای جهانی به فروش میرسد، اما درصد فروش و استفاده آن، به دلیل فقر و عدم رعایت وزارت بهداشت و درمانی در کشورهای در حال توسعه به مراتب بیشتر است. مانند ترکیه و ایران بخصوص عراق که بدلیل جنگ، هرج و مرج زیادی در این منطقه وجود دارد، داروهای تقلبی حتی شامل داروهای قلبی، سرطان و حتی آمپولهای دیابت میباشد.
این داروهای تقلبی را حتی در بیمارستانها میتوان مشاهده نمود. در داروخانه کشور عراق بخصوص در قسمت کردستان موقع دادن دارو میپرسند اصلی یا ارزان قیمت. مردم چنان می اندیشند که به دلیل مارکهای متفاوت قیمتها فرق دارد از این رو حاضر به دادن قیمتهای بالا نیستند و بقول خودشان داروهای ارزان قیمت میخرند. حتی پزشک مربوطه بر حسب ناراحتیهای مریز موقع خارج شدن از مطب میگوید: حتما به داروخانه توصیه کنید داروی اصلی را به شما بدهد. پس میتوان به این نتیجه رسید که همه پزشکان از وجود این داروهای تقلبی در داروخانه مطلع هستند.

البته باید بر این باور شد که در جهان بیماران زیادی به خاطر ترس از تقلبی بودن داروها مصرف آنرا قطع خواهند کرد که این امرباعث عدم اطمینان به داروهای استاندارد جهانیست و موجب مرگ خواهد بود.

دولت چین اعلام کرده است شبکه داروها تقلبی فقط در این کشور باعث مرگ 195هزار نفر شده اند. و 1300 کارخانه در چین را تعطیل کرده اند.

حال ما به عنوان یک فرد مفید در جامعه چگونه میتوانیم به چنین مشکلی خاتمه دهیم؟ و در برابراین منافع جویان که از هیچگونه تلاشی برای ساخت و فروش داروهای تقلبی دریغ نمیکنند و مردم جهان را بخصوص کشورهای فقیرو در حال توسعه به دام مرگ میفرستنند، بایستیم؟

هیچ نظری موجود نیست: