۱۵ فروردین، ۱۳۸۹

ترکمنهای عراق - گویا روشن

اینبار نگاهی به شمال عراق و ترکمنهای ساکن این سرزمین و مشکلات و تبعیضی که آنها را در بر گرفته است می اندازیم.یکی از قدمیترین ملتهای این سرزمین ترکمنها هستند که متأسفانه همیشه مورد ظلم و ستم قرار گرفته اند.
 ترکمنها که در طول تاریخ ثابت کرده اند که دیگر اقوام ساکن در شمال عراق و کرکوک را برادران خود دانسته و علاقه مند به همزیستی مسالمت آمیز دارند، اما كسی كه بيشترين آسيب را ديده تركمن‌ها هستند.
چرا که توجه و ادعای مالكيت نسبت به شهرکرکوک پس از اپراسیون امریکا به عراق چند برابر شده است.ترکمنها که تصور می‌كردند با سقوط صدام حسين نفس راحتی خواهند كشيد. متاسفانه پس از اپراسیون آمريكا خشونت در منطقه افزايش يافته است.
كردها امریکا را پشتوانه خود قرار داده‌اند. احزاب شيعه از حمايت ايران برخوردار شده و اعراب سنی در پيدا كردن طرفدار و مقاومت به مشكل بر نخورده‌اند.
به اين ترتيب هرگروه برای خود يك تكيه گاه پيدا كرده است، اما تركمن‌ها تنها عنصر قومی در منطقه هستند كه قدرت نظامی ندارند و دو حزب عمده سياسی كرد كه رهبری سياسی آنها را مسعود بارزانی، رئیس جمهور ناحيه كردستان و جلال طالبانی رئيس‌ جمهورعراق به عهده دارند، قدرت‌های اصلی اين شهر میباشند.
طوری که گفته میشود آنها با آوردن اقوام غير تركمن به كركوك و با دادن شناسنامه به جمعيت خود اضافه کرده و تركمن ها را در اقليت و جمعيت كردها را بيشتر نشان میدهند تا بدينوسيله كركوك و شهرهای شمال عراق را كردنشين جلوه دهند.
 چراکه کرکوک از منابع نفتی بسيار غنی برخوردار میباشد و از این نظر یکی از ثروتمندترين شهرهاى جهان است. به این دلیل ساکنان اين شهر داراى وضعيتى ناگوار هستند و بیشترین صدمات را ترکمنها میبینند.ترکمن ها از یک سو مورد تهدید پ ک ک قرار گرفته اند، در صورتی که ترکیه وارد شمال عراق شود ترکمنها مورد انتقام قرار خواهند گرفت. و از سوی دیگر بیشترین ترور و قتل و عام در شهرهای ترکمن تبار انجام میشود.
 گفتنیست رهبران سیاسی کرد هم هر روز یک تصمیم میگیرند. از یک طرف در مقابل ترکیه ایستادگی میکنند از طرفی دیگر نچیروان بارزانی با سیاستهای دو روزه خود ترکیه را تشویق به عملیات ضد پ پ ک در شمال عراق میکند.
به گفته یکی از مسئولان شهر کرکوک که میگویید دومین مسئله‌ مهم دفینه ها و اسناد مهم صدام حسین میباشد که در این شهر وجود دارد که توجه رهبران کرد را بیشتر به خود جلب کرده است و فعلا بدلیل حضور آمریکا در منطقه سکوت را اختیار کرده اند تا بعد از رفتن نیروی نظامی آمریکا از منطقه براحتی تصمیم گیری نمایند.

هیچ نظری موجود نیست: