۰۱ فروردین، ۱۳۸۹

نفوذ ایران در کردستان عراق - گویا روشن

پس از انقلاب ایران در سال 1979 و آغاز جنگ عراق و ايران، اهميت و حساسيت اتحاديه ميهنی کردستان عراق برای ايران شاخص تر شد.به نحوی که در چندين مرحله از جنگ، حزب میهنی به نيروهای نظامی ايرانی کمک چشمگیری کرد.

در جنگ ايران و عراق، طالبانی و کردها کمک زیادی به ايران نمودند تا عليه صدام جنگ ادامه يابد( به همین دلیل قتل وعام حلبچه توسط صدام رخ داد)

اما نکته ای که در آن زمان بسیار اهميت داشت ، باور نداشتن امریکا به نقش طالبانی در مسائل سياسی داخلی و خارج از عراق بود.

در سال 1994 بین احزاب دمکرات و میهنی جنگ داخلی شدیدی درگرفت. که حزب دمکرات کردستان از طرف حکومت عراق و اتحادیه میهنی از جانب ایران حمایت می شد.
که میتوان گفت این جنگ منافع زیادی برای سیستم ایران بهمراه داشت . چرا که توانسته بود پایگاهای زیادی را در قسمت (طالبانی) در شمال شرقی عراق (سلیمانیه) و شهرهای دور و مستقر نماید.
که به گفته یکی ازمسئولان حزب دمکرات" صدها نفر ازاحزاب مخالف سیستم ایران در این ناحیه ترور شده است"

در سال 1988 در واشنگتن توافق نامه ی صلحی بین رهبران دو حزب، مسعود بارزانی و جلال طالبانی، به امضا رسید، اما رهبران حزب میهنی و دمکرات کرستان با شروع اپراسیون نیروهای امنیتی امریکا. مشکلات خود را کنار گذاشتند و تا بتوانند بیشترین منافع را اختیار کنند.
اما نتوانستند تأثیر زیادی در مردم این دیار بوجود بیاورند. زیرا یک واقعیت انکار ناپذیر وجود دارد جنگ برادر کشی هرگز از ذهن مردم کردستان عراق پاک نخواهد شد.

اینبار سیتم ایران که تا قبل ازاپراسیون امریکا نتوانسته بود به صورت آزاد استخبارات خود را درقسمت دمکرات کردستان عراق پایگذاری نماید. بعد از اپراسیون امریکا پایگاههای خود رادر اربیل، دهوک و در بعضی از شهرهای دور و بر مستقر کرد. و همچنین توانست دخالتهای زیادی در امور داخلی عراق داشته باشد که باعث ایجاد ناامنی در سراسر کشورشده است.
که دلیل اصلی آن احزاب و گروههای سیاسی است که بعد از پیروزی سیستم ایران در آنجا اسکان دارند"
برای نمونه هجوم ارتش عراق به اعضای خلع سلاح شده‎ی سازمان مجاهدین. میتوان گفت زنگ‎خطری برای احزاب و سازمان‎های مخالف سیستم ایران است. واین هجوم اگر با پیشگیری آمریکا و سازمان ملل متحد روبرو نگردد ممکن است درآینده پایگاه‎های احزاب و سازمانهای کردستانی مخالف سیستم ایران را نیز دربر گیرد.

گفتنیست نفوذ سیستم ایران در امور داخلی عراق (بخصوص در قسمت کردستان) بیشتراز نیروهای نظامی امریکا و CIA است. چرا که هر چند  امریکا  از نظر سیاسی هرگز شکست نخواهد خورد. اما از نظر نظامی در این منطقه با شکست مواجه شد.

هیچ نظری موجود نیست: